خانه » قوانین و شرایط گواهینامه رانندگی » شرایط صدور کاردکس و اعتبار (کارتکس) گواهینامه رانندگی
دانلود سوالات آزمون اصلی آیین نامه راهنمایی و رانندگی به همراه سوالات آزمون فنی

شرایط صدور کاردکس و اعتبار (کارتکس) گواهینامه رانندگی

هنرجویان گرامی که در کلاسهای تئوری آیین نامه ، فنی و عملی شهر شرکت نمودند و هیچگونه غیبتی نداشتند و در آزمون مقدماتی آئین نامه و عملی شهر که از طرف آموزشگاه برابر دستور العملهای ابلاغی اخذ می گردد قبولی دریافت نمودند، باید در همان روز اخذ قبولی مقدماتی عملی شهر به متصدی ثبت گواهی مهارت مقدماتی مراجعه تا قبولیهای مقدماتی وی را بر روی فرم مربوطه ثبت نماید و هنرجوی گرامی را جهت صدور کاردکس راهنمایی نماید.

هنرجوی گرامی باید کلیه مدارک صدور کاردکس خود را به انضمام کارنامه آموزشی و گواهی مهارت که توسط مدیریت تائید شده به مسئول ثبت نام ثانویه تحویل دهند.پس از تائید مدارک توسط مسئول مربوطه برابر دستور العمل ابلاغی مسئول صدور کاردکس ظرف مدت حداقل ۴۸ساعت مکلف به تحویل مدارک به مسئول رایانه آموزشگاه بوده و پس از اخذ پرینت ، کاردکس را تشکیل و هنرجو را جهت مراجعه به چشم پزشکی راهنمائی می نماید.

تذکر :
هنرجویان دقت نمایند که در صورت عدم قبولی در آزمون های مقدماتی آئین نامه و عملی شهر برای آنها کاردکس تشکیل نخواهد شد و هنرجو باید کلیه کلاسهای تئوری و عملی شهر خود را سپری نموده باشد.

مدارک لازم جهت صدور کاردکس

 • اصل کارنامه آموزشی به انضمام فرم گواهی مقدماتی مهارت آموزشی
 • اصل شناسنامه عکسدار
 • اصل کارت ملی یا فرم تقاضای شماره ملی یا تائیدیه شماره ملی از اداره ثبت احوال
 • ۴قطعه عکس۴*۳ سیاه وسفید تمام رخ زمینه سفید طبق نمونه ارائه شده برای ثبت نام
 • اصل فیش واریزی بمبلغ ۱۰۰۰۰۰ریال قابل واریز در شعب بانک ملی سراسر کشور به حساب سیبا بنام نیروی انتظامی استان
 • اصل فیش واریزی بمبلغ ۱۰۰۰۰ریال قابل واریز در شعب بانک ملی سراسر کشور بحساب سیبا بنام نیروی انتظامی استان
 • اصل فیش بمبلغ ۵۰۰۰ ریال جهت ۵%تعرفه عوارض صدور گواهینامه بنام شهرداری شهر
 • تهیه رسید پستی از دفتر آموزشگاه
 • یک برگ از صفحه توضیحات شناسنامه در صورت وجود توضیحات

کپی از مدارک ردیفهای ۲ و ۳ و ۴ و ۱۰ فوق هر کدام بر روی یک برگه A5 و یک سری تهیه گردد.

تذکر : هنرجویانی که در آزمون مقدماتی عملی شهر و آزمون مقدماتی آئین نامه قبول نشده اند حق تشکیل کاردکس جهت آزمایشات نهائی را نخواهند داشت.

هنرجو پس از اخذ کاردکس ، فرم معاینات چشم پزشکی خود از مسئول ثبت نام ثانویه دریافت و به یکی از پزشکان معتمد مراجعه می نماید.

در صورتی که یک هنرجو به غیر از پزشکان معرفی شده ، به پزشک دیگری مراجعه نماید ، معاینات وی قابل قبول نبوده و هر گونه خسارات متوجه هنرجو می باشد.

هنرجویان دقت نمایند از تاریخ ذکر شده در قسمت نظریه پزشک اعتبار معاینه چشم ۶ ماه بوده و چنانچه مراحل دریافت گواهینامه در طی زمان معمول انجام نگردد ، هنرجو باید پس از گذشت ۶ ماه جهت تعویض کاردکس و معاینه مجدد مراجعه نماید.

اعتبار کاردکس

اعتبار کاردکس صادر شده ۲ سال بوده و پس از آن کلیه مراحل انجام شده باطل ، و هنرجو ملزم به شروع مجدد کلیه مراحل آموزش ( پرداخت شهریه ، کلاسهای تئوری و عملی و… ) می باشد.

انتقال کارتکس رانندگی

همچنین پس از صدور کاردکس در یک آموزشگاه ، هنرجو به هیچ وجه نمی تواند در یک آموزشگاه دیگر ثبت نام نماید.حتی اگر از تاریخ اعتبار کادرکس آن گذشته باشد.تنها در صورتی که محل سکونت هنرجو به شهری دیگر منتقل شود ،هنرجو می تواند با مراجعه به راهنمایی و رانندگی شهر مقصد ، کاردکس خود را باطل نموده و تمامی مراحل آموزشی را از ابتدا در آموزشگاهی دیگر طی نماید.

شرایط صدور کاردکس و اعتبار (کارتکس) گواهینامه رانندگی
3.6 (72.86%) 14 votes

۲ دیدگاه

 1. سلام به سوالی داشتم من تو آزمون ایین نامه قبول شدم ولی تو آزمون عملی چندین سری قبول نشدم بعدش شش ماه گذشته از کارتکسم ایا باید معاینه چشم را دوباره انجام بدم

 2. سلام. تو یه اموزشگاه ثبت نام کردم کلاس تئوری رفتم . اموزش عملی مربی فقط دنده ها رو برام گفت فقط شانسی رانندگی می کردم. من اصلا رانندگی بلد نبودم این اموزش رانندگی بود. دیگه نرفتم الان هم کارتکس اعتبارش تموم شد حالا به نظر شما دوباره تمدید کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *